בשביל הטבע

קורס חקלאות אקולוגית - הלכה למעשה

החקלאות האקולוגית היא גישה חקלאית בת קיימא לייצור מזון מבלי לפגוע במערכות הטיבעיות שבסביבה.

בקורס נלמד כיצד ניתן לפתח מערכות יצרניות ובנות קיימא, כיצד להקים גינת ירק בחצר הבית, איך בונים אדמה, על חשיבות המגוון הביולוגי בטבע, על הדברה ביולוגית ללא כימיכלים, על שימור מים אפורים ונבקר במספר חוות בגליל העליון.

זהו קורס ייחודי ומרתק, שכל מפגש בו יעסוק בנושא אחר ובמקום אחר.

נהיה באתרים של בעלי חזון שמממשים הלכה למעשה את נושא שימור הסביבה ונלמד כיצד זה אפשרי.

הקורס יתקיים למשך 8 מפגשים בימי שישי אחת לשבועיים-שלושה בשעות 9:00-13:00.

כל מפגש במיקום אחר בגליל העליון (מפורט בסילבוס).

מפגש 1: 1.11.19 - ערוגת ירקות בגינת הפרטית נלמד איך מקימים גינת ירק בגינה הפרטית. עקרונות מרכזיים. נתבונן בסוגים שונים של ערוגות, ונחשוב יתרונות וחסרונות של כל ערוגה. מה מתאים בגינה שלי? ובכלל, גידול ירקות אורגנים, מה זה אומר? עם מה עלינו להתמודד? זהו מפגש ראשון שפותח את הקורס אל עולם האקולוגיה ומביא אותו אלינו לחצר הבית. המפגש יתקיים בקיבוץ כפר סאלד בהדרכת עפרה דניאל לביא.

מפגש 2: 22.11.19 - אדמה וקומפוסט העולם שמתחת. המערכות האקולוגיות בקרקע ואיך הן משפיעות על הצמחים מלמעלה. איך מכינים קומפוסט מחומרי הגלם הזמינים לנו. המפגש יתקיים בקיבוץ יראון בהדרכת זיו דקל.

מפגש 3: 6.12.19 - יער מאכל ומגוון ביולוגי מה זה מגוון ביולוגי ולמה חשוב במערכת החקלאית, איך הוא משפיע על איזון האיזון האקולוגי. איך אני מייצרת מגוון בחצר הבית ובסביבה בכלל. יער מאכל. מה זה יער מאכל? איך אנחנו יוצרים יער מאכל. על שתילת עצי פרי בהתאמה לעקרונות החקלאות האקולוגית. המפגש יתקיים בקיבוץ יראון בהדרכת זיו דקל.

מפגש 4: 20.12.19 - קהילה אקולוגית נכיר את הקהילה בחוקוק ונפגוש קהילה המקיימת חיים אקולוגים כאידאולוגיה. כבר מתיכנון תווי השכונה הנושא האקולוגי הובא בחשבון וכל התשתית נסובה סביב מציאות זו. חיים ללא ריסוסים, מינימום תחבורה בתוך השכונה, גינון רב שנתי ובר קיימא. כמו כן נבקר ב"בית המעיין" המרכז החינוכי של חוקוק ואף ב"חוות קיימא"- חווה גדולה המעסיקה בני/ות נוער שנשרו ממסגרות ועוסקת בגידולי ירקות אורגנים ונמכר ישירות ללקוח בשיטה של סלים.

מפגש 5: 17.1.20 - הרכבת עצי פרי הרכבה של עץ היא אחת הדרכים לריבוי עצים. על גזע מבוסס אחד ניתן להרכיב מספר זנים שונים שיוצרים מגוון ומשפרים את יכולת העמידות של העץ למחלות ולמזיקים. נלמד מספר שיטות הרכבה. בהדרכת האגרונומית המומחית תמנע שוער.

מפגש 6: 31.1.20 - פרמקלצ'ר הלכה למעשה נבקר בחוות ואדי ינשוף שהינה חוות אורגנית יצרנית הממוקמת באזור החקלאי שליד ראש פינה. החווה הוקמה לפני כ25 שנה בגישה של חקלאות פרמקלצ'ר המשלב גידולי עצים, ירקות, בעלי חיים ומייצרת מגוון גדול של מוצרים טעימים וטריים הנמכרים לקהל רחב. הדרכה: טל ודניאל בעלי החזון המיישמים הלכה למעשה.

מפגש 7: 14.2.20 - מים מהם מים אפורים? כיצד ניתן לאגור מי נגר ומי גשמים בצורה חכמה? מים בשימוש הביתי- כיצד ניתן לבנות מערכות פשוטות וחכמות שינצלו את המים באופן מירבי? מיקום ציבעון. הדרכה: ראובן ארביב.

מפגש 8: 28.2.20 - ליקוט צמחי מאכל ובישולי שדה אנו מוקפים בצמחים רבים שחלקם אנו מגדירים כעשבים שוטים, חלקם מזכירים לנו סיפורי ילדות רחוקים ומחלקם אנו ממש מפחדים. צמחים אלה בעלי ערכים תזונתיים רבים וגדלים סביבנו באופן טיבעי. בסיור נלמד לזהות את הצמחים האכילים ונסיים את הקורס בארוחה חגיגית שנכין על המדורה. מיקום: בטבע. בהדרכת: עפרה דניאל לביא.

**יתכנו שינויים בסילבוס

עלות הקורס 1500 שח לשמונה מפגשים.

לפרטים והרשמה: עפרה 0528745919